Matematik Dünyası’na rakip çıktı!

Matematik Panomuz Dergisi bu ilk sayısı ile yepyeni bir oluşuma adım atmıştır. Özgünlüğünü dinamik, meraklı gençlerin ruhundan alan ve matematiğe gönül vermiş kişilerin önderliğinde gençlere matematiği somutlaştırma çabası içerisinde olan bir yayın anlayışı içerisinde tasarlanmıştır. Kısaca içeriği şu şekilde özetleyeceğim.

 

Kapak konumuz Fraktallar. Özellikle popüler bilim ya da matematik yayınlarında sıkça kullanılan, şekli oluşturan küçük parçaların bütün şeklin küçük birer kopyası olduğu alışılmadık geometrik yapıların resimleri dikkatinizi çekmiştir. Genelde fraktal olarak adlandırılan kümeler, özellikle 80’li yıllarla birlikte ivmelenen dinamik sistemler alanındaki gelişmelerin sonucu olarak, ve elbette sıradan insana bile hitap eden görselliklerinin yardımıyla ilgi odağı oldu. Bu yazıda ”özbenzeşik küme” adı verilen türden fraktalları tanımlayan matematiksel yapıları, birtakım gerekli önbilgileri vererek ama derin problemlere girmeden açıklamaya çalışacağız. Üniversite 1. –2. sınıf düzeyinde matematiksel argüman ve ispat deneyimi olan okurların ise konuyu bilmeseler dahi sunulan matematiksel argümanları izleyebileceğini tahmin ediyoruz. Bu konuyu bizler için kaleme alan şu an Washington Üniversitesi Matematik Bölümü doktora öğrencisi Kemal Ilgar Eroğlu.

 

Dergimiz kapak konusu dışında da önemli zenginlikler taşıyor…Söyleşi sayfamızda İstanbul Bilgi Üniversitesi Matematik Bölüm başkanı Prof.Dr.Ali Nesin ile de matematik üzerine bir söyleşiyi bulacaksınız. Diğer bir röportajımız ise 2000 yılında Kore’de yapılan uluslararası matematik olimpiyatında(UMO) gümüş madalya alan, yine aynı sene Balkan Matematik Olimpiyatlarında da ikinci olarak altın madalya alan ve şu an öğrenim hayatını Amerika’da Massachusetts Institute of Technology (MIT) üniversitesinde sürdüren dahi çoçuk Alp şimşek ile dergimiz ve matematik ve olimpiyatlar üzerine yaptığımız röportajı bulacaksınız.

 

Şu an ODTÜ Fizik Bölümü Emekli Öğretim Üyesi Doç.Dr.Haluk Berkmen Modern Fiziğin Düşündürdükleri adlı yazısı ile İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik bölümünde verilmiş olan bir  konferansın özetini bulacaksınız.

 

Bu yıl 8.si düzenlenen ” Uluslararası Matematik Proje Yarışması (IMPC-2006) yarışmasında ülkemizi Denizli’den Özel Servergazi Fen Lisesi 2. sınıf Öğrencisi Bekir’ın  ” Tam Kare Toplamı” adlı projesiyle temsil ettiği, ve Türkiye’yi en iyi şekilde temsil ederek dünya ikincisi olduğu projesinin özetini sizlerle paylaşacağız.


 


Ulusal olimpiyatlarda bir gümüş, bir bronz madalya ve Meksika’da düzenlenen Matematik Olimpiyatında bronz madalya almış ve TÜBİTAK’ın bu yılki proje yarışmasında Matematik dalında ‘Üretici fonksiyonlar’ projesiyle ikincilik ödülünün sahibi, Özel Samanyolu Fen Lisesi son sınıf öğrencisi Metehan Özsoy’un projesinin bir bölümünün özetini aktaracağız.


 


Çeviri bölümünde ise şu an Alberta Üniversitesinde matematik bölümü öğretim üyesi Yard.Doç.Dr.Ted Lewis’in ABD de süreli olarak çıkan ‘Pi in The Sky’ adlı dergisinde çıkan bir yazısını bulacaksınız.


 


Bilken Üniversitesi go topluluğu ekibinde yer alan ve matematik bölümü 3.sınıf öğrencisi Deniz Kutluay’ın Go Oyunu başlıklı yazısını bulacaksınız. Ve ilginç popüler matematik yazılarıyla beraber toplam 88 sayfaya sığdıramadığımız ve şu an süresiz olarak çıkan dergimize şu şekilde ulaşabilirsiniz.


 


ihsan_einstein@yahoo.com


Cep: 05363141690

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s