EULER Projesi

eulerp

Bir internet yarışma ortamı olan Euler Projesi, sadece matematik kavrayışın ötesinde birşeyler gerektiren, matematiksel ve bilgisayar programlama ile çözülmesi istenen bir sorular serisidir. Belki matematik yardımı ile mükemmel ve etkin algoritmalar çıkarabileceksiniz ama, çoğu problemde bilgisayar kullanımı ve programlama yeteneğine ihtiyaç duyacaksınız. Problemlerin ilerledikçe daha zorlaştığını ve programlama olmadan içinden çıkılmaz bir hal aldığını göreceksizin. Sorular ilk başta 20 şer puandır. Kullanıcıların soruyu çözmeleri ile bu puan azalır. Dolayısıyla zor sorunun (az çözülebilen) puanı yüksektir. Toplam puan bu duruma göre sabit olmayacaktır. Sorularda esas olan cevabı bulmaktır. Tüm sorular uygun bir programlama ile bir dakikada çözülebilecek şekilde hazırlanmıştır. Ama istediğiniz şekilde çözmekte serbestsiniz – saatlerce de sürse.

Öncelikle siteye kayıt olmak gerekmektedir.Bunun için “register” düğmesine tıklayın. Çıkan menüde “username-kullanıcı adı”, “password-şifre” ve “email-eposta” kısımlarını doldurun. “Login” kısmından siteye kendi adınıza giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra sol taraftaki menüye yeni elemanlar eklenecektir.

Problems” bölümünde soruları, çözen sayısını, o anki puanını ve sizin çözebildiklerinizi göreceksiniz. Sorunun üzerine tıkladığınızda açılan sayfada cevabı verebilirsiniz. Sorunun aşağısında kullanılan programlama dillerinin istatistiğini görebilirsiniz.

Scores” bölümünde yarışma sıralamasını ve detaylarını bulursunuz.

Edit Profile” den kişisel bilgileri düzeltip hengi soruları çözdüğünüzü görebilirsiniz.

Sorular ingilizce ama bu kategoride zamanı geldikçe türkçelerini vermeye çalışacağım, böylelikle sizde yaışma imkanı bulup belki Türkiyeyi 436. sıradan yukarı çıkarabilirsiniz…;)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s