Dünya Matematik Ödülleri

Bu seneki dünya matematik ödülleri (Fields Medals) Madrid’de Uluslararası Matematik Konferansı’nda verildi. Matematik branşı için, Nobel ödülü değerinde olan bu ödüller her dört senede bir düzenlenen Uluslararası Matematik Konferansı’nda verilmektedir. Kanadalı matematikçi John Charles Fields’ın anısına ilk olarak Oslo’da 1936 yılında düzenlendi. Bu sene aşağıdaki en iyi dört matematikçiye verildi:
1. Andrei Okounkov: Olasılık, Temsil Teorisi (Representation Theory) ve Cebirsel Geometri dalları arasında köprüler kuran çalışmalarıyla.
1969 yılında Moskova’da doğan Okounkov, Moskova devlet üniversitesinde doktorasını yaptıktan sonra şu an Princeton üniversitesinde profesörlük yapıyor. Matematiğin değişik alanlarında bağlantılar kurmuş ve bazı fizik sorularına yeni anlayışlar getirmiştir. Çalışmaları farklı alanlara yayıldığından sınıflandırması güçleşmesine karşın açık olarak rastlansallık fikri ve temsil teorisi üzerine eğilmiştir. Bu güçlü bileşimle cebirsel geometri ve istatistiksel mekanikte zorlayan sorularla uğraşmıştır.
2. Grigori Perelman : Geometriye olan katkıları ve Ricci akışı (Ricci flow) nın analitik ve geometrik yapısına ilişkin reform niteliğindeki düşünceleriyle. (Hakkındaki geçmiş yazımız için Tıklayın…)
3. Terence Tao: Kısmi diferansiyel denklemler, kombinatorik, harmonik analiz ve tümleşik(additive) sayılar teoresine olan katkılarıyla. (Gelecek yazımızda…)
4. Wendelin Werner: Stokastik Loewner evriminin gelişimi, iki boyutlu Brownian hareketinin geometrisi ve konformal alan teorisine olan katkılarıyla.
1968 yılında Almanya’da doğan bir Fransız olan Werner, doktorasını Fransa’da aldı ve profesörlüğe halen Fransa’da devam etmektedir. Werner ve arkadaşlarının çalışmaları son zamanlardaki, matematik ve fizik arasındaki en verimli ve ilginç etkileşimleri göstermektedir. Araştırmaları, fiziksel sistemlerde çıkan kritik fenomenleri anlamada yeni bir kavramsal iskelet geliştirdi ve önceden olmayan yeni geometrik anlayışlar getirdi. Olasılık teorisini ve klasik kompleks analizi birleştiren teorik fikirleri, hem matematik hem fizik alanında önemli etkiye ve geniş bir uygulama sahasına açılma potansiyeline sahiptir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s