Simetri Formları – 3

Önceki yazıdan devam…(Git)

Matematikçiler beş düzgün katı cisimden, yedi tane simetri gurupları türettiler. Beş cisimden beş simetri gurubu oluşur gibi görünse de, bazı düzgün cisimlerin birden fazla simetri gurupları vardır. Örneğin, bazı üç boyutlu nesneler dörtyüzlünün tüm simetrilerini paylaşırlar, ama bazıları sadece dönel simetrileri paylaşırlar.

Nexus (yanda) dörtyüzlü ile aynı dönel simetrilere sahiptir, ama dörtyüzlünün yansıtsal simetrileri yoktur. Bu cisim, Grossman’ın “bükülmüş (kıvrılmış) dörtyüzlü gurubu” dediğine bir örnektir.

Bundan başka, bazı düzgün cisimlerin simetrileri, diğer bazılarının simetrileriyle ilişkilidir. Bir onikiyüzlünün simetrileri, örneğin, bir yirmiyüzlünün simetrileri ile aynıdır.

Soliton, Antipot ve Ora’nın simetri gurupları, “Özellikle bu üçü düşüncelerin ötesindedir.” diyen Grossman’a göre sanatsal açıdan en iyi üçüdür. Bu üç gurubun muhteşem sanatsal ifadeler için basitliği yanında, sahip oldukları çoklu simetri eksenleri üç boyutlu uzayda karmaşıklıklar ortaya çıkarmaktadır, diyor.

Grossman eserlerini modelleme kili kullanarak yapıyor. Sonra özenle deseni bilgisayara girip, bronz yada çelik baskısı için imalathaneye gönderiyor.

Grossman’ın dizaynları o kadar karışık ki, geleneksel katlama teknikleriyle bunları yapmak neredeyse imkansız. Bununla birlikte son on yılda, üç boyutlu baskı tekniği yapılabilir duruma geldi. Bu method sayesinde Grossman’ın eserlerini yapması mümkün olmaktadır. Gerçekte, işinin biçimini değiştirdi.

Antichron adlı eserini tasarlarken Grossman şunları söylüyor: “Bu şey çok basit olamsına rağmen, onu ben keşfettim. Daha önce kimse görmedi. Bu şeylerin insan tecrübesinin dışında kalmasının sebebi, kalıba dökülememeleridir. Merak ediyorum, çok çok basit ve muhteşem olan ama asla üretilemeyen kaç tane benzer nesne vardır ki!”

Antichron, karmaşık bir matematiksel model olan Klein şişesi ile ilişkilidir. Klein şişesi, üç boyutlu uzayda tam anlamıyla oturtulamayan (uydurulamayan) bir yüzeysel şekildir. Neyse ki, Antichron çok rahat uyum sağlamaktadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s