Osmangazi Üniversitesi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Eskişehir’de üniversite yaşamını başlatan Tıp, Mühendislik-Mimarlık ve Fen Edebiyat Fakülteleri ile 1970 yılında kurulmuştur.

   18 Ağustos 1993’te ıkan 496 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Tıp, Mühendislik-Mimarlık ve Fen Edebiyat Fakülteleri; Sağlık Hizmetleri ve Eskişehir Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları, Fen Bilimleri, Metalurji ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri ile aılan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü 1993 yılında Osmangazi Üniversitesi adıyla yeniden yapılanmştır.

   Daha sonra, 1994’de Sivrihisar Meslek Yüksekokulu, 1995’te Ziraat ve İlahiyat Fakülteleri, 1998’de Eğitim Fakültesi, 2007’de Turizm ve Otel şletmeciliği Yüksekokulu, Mahmudiye Meslek Yüksekokulu ve Devlet Konservatuarı kurulmuştur.

   37 yıllık bilimsel birikimi ile köklü ve gçlü bir üniversite olan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi çağdaş bilim yolunda kararlı adımlarla ilerlemektedir.

Eskişehir’de bulunan Osmangazi Üniversitesi hakkında bilgi almak için tıklayın

Üniversitenin Fen bilimleri Enstitüsü için Tıklayın

1993 yılında eğitim ve öğretime başlayan matematik bölümü, 2008 yılında Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümü adını alarak yeniden yapılandırılmıştır.

Matematiği iyi bilen bir kişinin bilgisayar yazılımı geliştirmede daha başarılı olduğu bilinen bir gerçektir. Matematik ve bilgisayar bilimleri programlarının birlikte yürütülmesi, ülkemizde önemli ölçüde eksikliği hissedilen bilgisayar yazılımı ve işlevliği yönünden büyük faydalar sağlayacaktır. İş alanı iyice daralan klasik matematikçi yerine iş yeri kurabilecek ve ülke ekonomisine katkıda bulunabilecek uygulamalı matematikçi yetiştirmektir. Özellikle seçmeli dersler, öğrencilere ilgi duydukları alanlar da çalışma imkanı sağlayacak şekilde hazırlanmıştır.

Matematik ve Bilgisayar bilimleri bölümüne gitmek için tıklayın… 

1993 yılında eğitim ve öğretime başlayan Matematik Bölümünün ismi Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü olarak değişmiştir. Bu değişiklikle devlet üniversitelerinde ilk defa Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü açılmıştır.

Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünün genel olarak iki amacı vardır. Birinci amaç, modern matematiğin farklı anabilim dallarındaki temel kavramları öğretmek, diğeri ise bilgisayar bilimleri dersleriyle bilişim teknolojilerinin altyapısını oluşturan; bilgisayar programlama dilleri, işletim bilgisi, veri tabanı uygulaması, yazılım konusunda gereksinimleri karşılayabilen üretici matematikçiler yetiştirebilmektir. Program, bu iki amaca uygun olarak birçok seçimlik derslerle desteklenmiştir.

Matematiği iyi bilen bir kişinin bilgisayar yazılımı geliştirmede daha başarılı olduğu bilinen bir gerçektir. Matematik ve bilgisayar bilimleri programlarının birlikte yürütülmesi, ülkemizde önemli ölçüde eksikliği hissedilen bilgisayar yazılımı ve işlevliği yönünden büyük faydalar sağlayacaktır. İş alanı iyice daralan klasik matematikçi yerine iş yeri kurabilecek ve ülke ekonomisine katkıda bulunabilecek uygulamalı matematikçi yetiştirmektir. Özellikle seçmeli dersler, öğrencilere ilgi duydukları alanlar da çalışma imkanı sağlayacak şekilde hazırlanmıştır. Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümünden mezun olan öğrenciler;

Yazılım firmalarında proje yöneticisi ve geliştiricisi,
Bilgisayar firmalarında sorumlu yönetici,
Sistem analisti,
Finans sektöründe yazılım geliştirici,
Web tasarımcısı,
Yazılım geliştirme gruplarında sorumlu ve yetkili,
Bilgisayar satış firmalarında sorumlu ve yetkili,
Bankalar ve bankaların bilgi işlem merkezlerinde program geliştirici,
Optimum kaynak kullanımı, planlama ve insan kaynakları ile ilgili birimlerde uzman,
Borsa ve Menkul Kıymetler ile ilgili kuruluşlarda uzman,
Öğretim elemanı,
Bilgisayar Öğretmeni ve Matematik öğretmeni olarak çalışma imkanına sahiptirler.

Şimdi gelelim işin esasına. Neden bu üniversiteyi tanıtma gereği duydum Tabii ki Geometri dalında bütünleşik doktoraya başladığım için. 3,5 yıl sonra hayırlısıyla doktora bitecek. Selamlar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s