Numb3rs

ABD yapımı polisiye dizide FBI Ajanı ve O’na yardım eden Matematik Profesörü kardeşinin her bölümde değişik olayları çözümlemelerine tanık oluyoruz. Dizi Türkiye’de Dizimax kanalında da oynuyor.

FBI ajanı Don Eppes’in matematik profesörü kardeşi Charlie, Los Angeles’taki bir dizi ilginç davanın çözümüne yardımcı olmak için FBI’da işe başlar. Genç dahi, en şaşırtıcı suç davalarının çözümünde matematik formüllerini ve denklemleri kullanmaktadır… Babaları Alan, oğullarını birlikte çalışırken görmekten dolayı mutlu olsa da, rekabetçi doğalarının onları belaya sürükleyeceğinden de korkmaktadır… Gerçek olaylardan esinlenilen yapım, polis araştırmalarıyla matematik ve bilgisayar bilimleri birlikteliğinin suçla ilgili en kafa karıştırıcı sorulara bile nasıl çözümler bulduğunu ortayaya koyuyor…

ABD’de CBS televizyonunda 5 sezondur yayımlanan NUMB3RS dizisi artık bir Türk televizyonunda da yayımlanıyor: NUMB3RS @ DigiTürk. Matematiğin ve bilgisayar bilimlerinin adli vakaları çözmek için nasıl kullanılabileceğini anlatan bu heyacanlı dizi başladığı günden itibaren epey ilgi uyandırmış durumda. Bir örnek vermek gerekirse Mathematica yazılımını üreten Wolfram şirketi bu diziye özel bir web sitesi hazırlamış ve her bölümde ele alınan matematik konusunu daha detaylı öğrenmek isteyenlere yardımcı oluyor: The math behind NUMB3RS.

Dizi şu an 5. sezonda. Torrent olarak indirebileceğiniz İngilizce bölümlere divxplanet sitesinden de Türkçe altyazı uydurabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s