Küp Film Serisi

Küp Kanada yapımı bilim kurgu-korku filmi serisidir. Üç film sırasıyla Vincenzo Natali, Andrzej Sekuła ve Ernie Barbarash tarafından yönetildi.

Üç filmin her biri aynı öncül üzerine kuruludur. Amacı ve kökeni tamamen belirsiz dev, mekanik ve küp şekilli bir yapı vardır. Yapı küçük küp şekilli birçok odadan oluşur. Odalarda tavanda, zeminde ve yanlarda olmak üzere altışar tane kapı vardır. Herbir kapı tıpatıp aynı olan başka odalara açılır. Odalaradan bazıları güvenlidir bazılarında da odaya giren kişiyi öldüren alev makinası, dikenli tel gibi bubi uzakları bulunur (yapının soyut olduğu ve tuzakların net ve öngörülebilir olmadığı Küp 2: Hiperküp dışındakiler için bazı durumlarda odanın içine ayakkabı fırlatılarak tuzağın keşfedilmesi mümkündür).

Her olayda bir grup yabancı neden ve nasıl oraya getirildiklerini bilmedikleri bu gizemli yapıda uyanırlar. Grup, küpün sırrını ve neden orada olduklarını öğrenmeye çalışırken bir taraftan da esaretten kurtulmak için birarada bulunmak ve tuzaklardan kurtulmak ve labirentin çıkışını bulmak için yeteneklerini birleştirmek zorundadırlar. Ancak küpte bulunmanın yarattığı baskı karakterlerden bazılarını çıldırtıp diğerlerini öldürmeye başlamasına yol açar.

Küpün dışında küpü kontrol eden insanları ve içindeki insanları izleyenlere odaklanan Küp Sıfır önceki iki filmden biraz daha farklıdır. Bu filmde ayrıca serinin bir takım sorularına da cevap verilmeye çalışılır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s