Ayrık Fourier Dönüşümü

1811 de Joseph Fourier, 43 yaşında bir Fransız bölge temsilcisi, Fransız Bilimler Akademisi tarafından finanse edilen ısı araştırmaları konusunda bir yarışmaya girdi. Yayınladığı makale bugün Fourier dönüşümü dediğimiz yeni bir analitik tekniği anlatıyordu ve yarışmayı kazandı; ama ödül jürisi Fourier’in açıklamasının baştan savmalığını tenkit ederek yayınlamayı reddetti. Jean-Pierre Kahane’ye göre, bir Fransız matematikçi ve akademi üyesi, 1970 lerin başlarına kadar da Fourier’in ismi Fransız Encyclopædia Universalis ansiklopedisine giremedi.

Şimdi ise ismi her yerde. Fourier dönüşümü bir sinyali bileşenlerinin frekanslarına ayrıştırmanın bir yoludur ve cep telefonları ve Wi-Fi yayımlarını üretme ve filtreleme, ses, video ve görüntü dosyalarını daha düşük bant uzunluğunda olmaları için sıkıştırma ve diferensiyel denklemlerin çözümleri gibi işlerde kullanılır.

Fourier dönüşümü üç çeşittir: eski düz Fourier dönüşümü, Fourier serisi ve ayrık Fourier dönüşümü. Ama bunlardan sonuncusu, DFT, geçerliliğini korumaktadır. 1965 de bilgisayar uzmanları James Cooley ve John Tukey Fourier dönüşümünü bilgisayarda uygulamayı daha kolaylaştıran hızlı Fourier dönüşümünü buldular. Birden DFT dijital sinyalleri işlemenin pratik bir yolu haline geldi. (devam edecek)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s